Bruce Lee

Bruce Lee lub Lee Lee Fan (27 listopada 1940 San Francisco – 20 lipca 1973 Hong Kong) był aktorem, mistrzem i popularyzatorem sztuk walki. Ćwiczył sztuki walki, które później przeniosły go na ekran kinowy. Jego aktorstwo wpłynęło na kręcenie i popularność współczesnych filmów akcji. Wkrótce po jego śmierci stał się legendą i nadal jest znany jako najbardziej wpływowa postać sztuk walki XX wieku.

Życie

Urodził się jako czwarte z pięciorga dzieci w rodzinie Lee Hoi Chuen i Grace Ho w San Francisco. Wkrótce po jego urodzeniu cała rodzina wróciła do Hongkongu. Miał dwie starsze siostry, Phoebe i Agnes, starszego brata Petera i młodszego Roberta. Jednym ze wspomnień, które zachował z dzieciństwa, była japońska okupacja podczas II wojny światowej.

Ponieważ Hongkong był kolonią brytyjską od połowy XIX wieku, od młodości pozostawał pod wpływem obcych mocarstw. W wieku 13 lat zaczął trenować Wing Chun. Ale on nie tylko walczył. W 1958 roku wygrał Hong Kong Dance Competition w Cha-cha. Dzięki ojcu i wrodzonemu talentowi pojawił się w kilku filmach. Jego ojciec słusznie obawiał się o przyszłość swojego syna, który wolał walkę, taniec i film od nauki. Kiedy Bruce wdał się w bójkę, która zwróciła uwagę policji, jego rodzice zgodzili się, że nadszedł czas, aby potwierdzić jego amerykańskie obywatelstwo i wrócić do kraju urodzenia.

Nauczyciel sztuk walki

Przez pewien czas mieszkał z przyjacielem ojca w San Francisco, gdzie zarabiał na życie jako instruktor tańca. Nie został długo i wkrótce przeniósł się do Seattle, gdzie Ruby Chow prowadziła restaurację, która dzięki ojcu oferowała mu zakwaterowanie i pracę.

Zapisał się i ostrożnie uczęszczał do Edison Technical College. Jego wyniki w nauce były na tyle dobre, że został przyjęty na University of Washington, gdzie później uzyskał tytuł Bachelor of Arts. Sfrustrowany pracą zarobkową, która go karmiła, założył w 1963 roku Instytut Jun Fan Gung Fu, w którym za niewielką opłatą uczył kung fu. W tamtych czasach szkoły sztuk walki nie były tak rozpowszechnione, więc nie brakowało mu uczniów. Poznał nawet Lindę Emery, którą poślubił w 1964 roku.

Opuścił szkołę sztuk walki swojemu przyjacielowi Taky Kimura i przeniósł się z żoną do Oakland do Jamesa Lee, gdzie wspólnie otworzyli drugi oddział Jun Fan Gung Fu Institute. Bruce Lee zapewniał edukację każdemu, kto nie lubił mniejszości chińskiej. Doprowadziło to do pojedynku o zakończenie edukacji uczniów spoza Chin, jeśli Lee przegrał. Po niespełna minucie walka zakończyła się na korzyść Lee. Sam jednak nie był zadowolony z wyniku, bo spodziewał się szybszego zakończenia. Ta walka doprowadziła go do dążenia do lepszego opanowania sztuk walki, zarówno fizycznie, jak i filozoficznie i psychicznie. W tym czasie narodził się pomysł Jeet Kune Do.